Nawożenie obornikiem
Obornik jest nawozem organicznym powstającym z odchodów zwierząt oraz ich ściółki. Od lat wykorzystuje się je w rolnictwie jako nawóz naturalny. Aktualnie coraz częściej wykorzystują go także amatorscy ogrodnicy. Dużą popularnością cieszą się formy granulowane i suszone.
Obornik podobnie jak kompost skutecznie polepsza jakość gleby i wzbogaca je w mikro i makroelementy, a także mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną z obornika i tworzą z niej cenną próchnicę.
Główną zaletą obornika jest to, że rozkłada się wolno. Dzięki temu zaopatruje glebę w składniki pokarmowe. Pełne ich wykorzystanie następuje w przeciągu, trzech, czterech lat. Ponadto obornik wpływa na strukturę gleby – poprawia przepuszczalność oraz zdolność do magazynowania wody.
Świeży obornik
Świeży obornik składa się z odchodów zwierząt gospodarskich – krów, koni, świń i drobiu, a także słomy, która jest ich ściółką. Najczęściej stosowanym i dostępnym jest obornik bydlęcy. Świeży obornik ma wysoką zawartość azotu w formie amonowej. Dodatkowo zawiera wapń, magnez, bor i żelazo.
Obornik dobrze przekompostowany można stosować wczesną wiosną, podczas przygotowywania gleby pod uprawę. Natomiast obornik świeży wykorzystuje się jesienią.
Problem z nawożeniem
Niestety obornik świeży jest dość problematyczny jeśli chodzi o jego stosowanie w praktyce. Ze względu na nieprzyjemny zapach i ilość, ciężko go przechowywać. W szczególności na małych działkach. Nie jest też łatwy w stosowaniu, gdyż należy go rozprowadzić widłami. Później należy przekopać szpadlem z wierzchnią warstwą ziemi. Nieprzekopany obornik traci dużo azotu.
Dlatego dla potrzeb amatorskiej uprawy na działce lub w ogrodzie przydomowym można zakupić gotowy do użycia obornik suszony, lub granulowany. Stosuje się go wczesną wiosną oraz w czasie trwania sezonu wegetacyjnego.
Obornik granulowany
Obornik w formie granulatu jest wygodny w użyciu. Na neutralne pH, dzięki czemu jest produktem uniwersalnym. Podczas nawożenia nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.
Dodatkowo:
- jest bardzo wydajny,
- całkowicie naturalny,
- nie zbryla się,
- można go stosować wiosną, latem i jesienią,
- nie zawiera nasion chwastów.